Facebook Pixel

Mapy cz na web jednoduše (WordPress)

31. 7. 2020

Mapy cz na web jednoduše (WordPress)

Máte vlastní nebo firemní webovou prezentaci, provozujete e-shop, blog či jiné stránky? Jistě s uživateli internetu sdílíte také kontaktní údaje, které jsou navíc pro podnikatele zákonem povinné.

Oblíbenou součástí sekce nebo webové stránky s kontaktními údaji často bývá mapa zobrazující sídlo firmy pro lepší orientaci zákazníků. Je tomu tak i na našem webu. Mapy na webech jsou hojně využívány také k zobrazení zajímavých míst, turistických cílů, plánovaných akcí a dalších.

Donedávna jsme i my používali mapy od Googlu, snad jako všichni. Jenže v polovině roku 2018 se začal na mapách zobrazovat vodoznak (Obrázek 1). Google změnil strategii a začal vyžadovat zavedení platební karty do systému v případě, že někdo chce využívat jeho API pro zobrazení mapy na svém webu, neboť za jistých okolností byla služba zpoplatněna. Má to jistě své důvody, nicméně některým provozovatelům menších webů se to nelíbilo (Obrázek 1).

google mapa chsoft

Obrázek 1

Tyto okolnosti vedly náš Chsoft tým k rozhodnutí naprogramovat vlastní plugin pro vložení map na web. K tomuto účelu jsme využili API tuzemského provozovatele mapy cz. Plugin je zatím vytvořen pouze pro uživatele CMS WordPress, ale máme v plánu jej rozšířit i na opensource eCommerce systém Magento.

V základní free verzi umí plugin zobrazit polohu dle GPS souřadnic nebo zadané adresy zvýrazněnou pinem, nastavit výšku a šířku mapy a také přiblížení. Mapu lze na frontendu zoomovat a posouvat jak vertikálně, tak horizontálně (Obrázek 2).

plugin mapy cz free chsoft

Obrázek 2

Pro náročnější uživatele jsme vytvořili verzi pro, která je zpoplatněna jednorázovým poplatkem, ale umí toho daleko více. Nabízí další rozšířené funkce. Přidání vlastní ikony pinu, vizitky, tlačítka s odkazem, vložení minimapy, zobrazení ovladače zoomu a posuvu, nastavení rámu a stínu mapy a překrytí mapy barvou s nastavením míry průhlednosti (Obrázek 3).

plugin mapy cz pro chsoft

Obrázek 3

V obou verzích plugin podporuje vložení libovolného počtu map s různými adresami. Vložení mapy funguje na základě umístění vygenerovaného krátkého kódu, tzv. shortcode, na libovolné místo webu. Pro instalaci a nastavení pluginů jsou k dispozici podrobné manuály, se kterými nemůžete „zabloudit“. Věříme, že plugin mapy cz bude příjemným zpestřením vašeho webu.

Váš Chsoft tým